Mångfaldige mästaren Shane Gersich presenterad och forwardssidan komplett så när som på Patrik Berglund?

https://novacapsfans.com/2023/06/22/report-shane-gersich-signs-with-allsvenskan-vasteras-in-shl/?fbclid=IwAR0wczYRWS0SRRdsVDgLEjR_GpDOPpVa8xaWyoQRn5ht3-NgvVcM52tav0M

 

Under fredagen presenterades Shane Gersich (skärmdumpens artikel ovan finner du här). NJ sa kanske lite försiktigt på VIK.se att 26-åringen är bra 5-mot-5, men även i PP på HA-nivå, och ”är tänkt för någon av topplinorna”.

Överlag trodde kanske många i Washingtons organisation att Gersich skulle fortsätta producera som i college (där han också blev mästare, som även i U18-VM, AHL och NHL). Den här killen har verkligen vunnit grejer!

Han spelade i kedja med blivande NHL-spelarna Tyson Jost och Brock Boeser året då han gjorde 21+16 för 37 poäng i en stark NCAA-division på 40 matcher och blev poängkung i Univ. of North Dakota.

Det kan ha blåst upp hans offensiva siffror vid den tiden. Men Gersich har anpassat sitt spel de senaste åren och många i Hershey verkar tyckt att han gjort ett bra jobb som en ”4th line grinder” i starka rika storlaget Hershey.

Dock, under nya Hersheycoachen Todd Nelson blev han inför den här säsongen av med A:et och var bitvis petad i slutet av grundserien och i slutspelet. Nelson verkar inte vara Gersichs största fan…

Hursomhelst är det få HA-spelare som slår 0,41 PPG i AHL, vilket blir extra starkt med tanke på att det inte blivit mycket PP i AHL.

***

Tänkbara kedjor:

  • (Berglund) – Komarek – Kemp
  • Dmytriw – Hutchison – Gersich
  • Bergman – Topping – Engstrand
  • Kangas – Skedung – Hofbauer
  • Hellberg – Andersson

Eller vilka kedjor tror Du på? Fortsatt Glad Midsommar!

7 svar

  1. Observant skriver:

    Backsidan ser svag ut defensivt. Räcker inte med Bohm där. Krupic är mest offensivt skicklig han också.

  2. Kenta skriver:

    Tror att du Micke N kan ta bort Berglund från dina tänkbara kedjeformationer!? Vet ej varför du återkommer med hans namn hela tiden i din lagsammanställning? Men du kanske vet nått som inte jag vet? Annars gör du ett grymt jobb med bloggen!!!!

  3. stenberg skriver:

    En intressant aspekt, som ofta missas, är den sociala delen av att komma till ett nytt land. Att därför värva hela fem transatlanter gör att risken för vantrivsel minskas ”off-ice” och ”off-training”. Välbekant är att det är svårt att komma nära svenskar och om de har medföljande partners blir det extra viktigt med umgänge på ledig tid. Med en så stor amerikansk/kanadensisk ansamling kommer det, tror jag, att underlätta anpassningen till deras tid i Västerås & Sverige. Det gäller även i viss mån VIK:s två finska importer. Komarek känns mer etablerad efter flera år i Sverige

  4. Robert B skriver:

    Med tanke på bygget känns sannolikheten för att Berglund spelar I VIK gått från typ 80-20 till 20-80. Tror NJ ställer hårdare krav på PB än Zetterberg gjorde.

  5. Pelle skriver:

    Det blir hårt om platserna. Hellberg lånas inte för att värma bänken.