Silly med tränarfrågan: Karlberg lutar nog åt Modo, Pennerborn (ex Färjestad) & Hånberg (ex Södertälje m.m.) tillgängliga, mer om Komarek & ”Liiga kommer suga upp många spelare tillfälligt”

FOTO: RUNE ÅHLÉN

12 svar

  1. NILS FRISTEDT skriver:

    Behåll JG och IVARSSON som visat resultatet att vi är kvar i allsvenskan.
    Av våra tidigare köpta tränare dom senaste åren har ingen lyft laget.
    Det finns många hockeykunniga profiler i Västerås som säkert vill hjälpa till.
    Curre,Pelle ,Christer,Kjell,Johan m.fl

  2. Pelle skriver:

    Vi får väl säga välkomna till Leksand då. Brukar bli roliga matcher. VIK behöver ju centrar. Jag gillade Kalle Östman. Han bröt visserligen sitt nya kontrakt med VIK, men VIK har inte råd med att vara långsinta. Men jag antar att det inte blir något. Vilken klass håller Skedung nuförtiden? Kanske lättare att hitta bra nordamerikaner. Kalmar hade inte varit något topplag utan sina.

  3. MW skriver:

    Värva tillbaka William Wikman! Han spelar bara i fjärde femman i Örebro. VIK supportrarnas favorit för några år sedan. För att hålla ner kostnaderna så kan jag tänka mig Frycklund. Han skulle absolut kunna duga som en andra eller tredje center.

  4. Pelle skriver:

    Intervju med Rosdahl i VLT. Precis som en TV-kommentator misstänkte i match 3 eller 4, så spelade han skadad. Han fick knäskadan i oktober, började spela i december, men det har aldrig blivit bra. Själv tror han att han blir kvar i VIK. Men det säger de ju alltid så länge inget annat är klart. Så vi får vänta och se helt enkelt. Kan vara lite svårare också att få en annan klubb intresserad vid skada. Jag tycker han är en spelare som kämpar och sliter ändå. Mest istid av forwards, tacklar, täcker skott och bra i BP. Men visst han är väl betald för att göra många fler mål. Frågan är hur mycket skadan hämmat.

    • Höftskott skriver:

      Såg att Lundgren och Jacobsson även haft pennerborn som tränare.

  5. Dennis Storlund skriver:

    Bara Rosdahl försvinner,riktigt dyrt bottennapp

  6. Wiktor skriver:

    Vid den låga sannolikheten att Hudiksvall inte går upp tycker jag att man ska ta en titt på deras HC Filip Algeman.

  7. L skriver:

    Alltid lika glad av att se ett nytt inlägg från dig Micke!
    Så Komarek kan bli kvar? Om vik har råd.
    Och Rosdahl kanske kan flytta till finland då.finska klubbar ska rusta?

    Låter ju inte helt tokigt.

  8. Bosse skriver:

    Lokal förankring är bra. Men inte för mycket heller, kompetens går alltid före nepotism. Hoppas de har lärt sig det…

    Tack för en jättefin blogg. Man glömmer hylla dig som lägger ner allt arbete. Håller tummarna för en duo med Pennerborn & JG.

  9. Per-Anders Rapp skriver:

    En sammanställning på kontraktsläget i laget just nu vore trevligt…