Vinstsviten stannade på fem matcher då VIK spred och tittade puck och tappade sista 30 – var inte tillräckligt skärpta och ödmjuka mot ett så skickligt Kalmar

PÅ BILDEN: Benedikt Oschgan kan se gladare ut efter sin strålande insats mot Kalmar. FOTO: JIMMY GERDIN, VIK.se
VIK föll med 3-1 i Kalmar på onsdagskvällen. Därmed bröts vinstsviten på fem matcher då ett pucktittande och slarvigt VIK inte var tillräckligt skärpta och ödmjuka mot ett skickligt Kalmar.
FÖRSTA PERIODEN
Bra 1:a och 0-0 införa andra. 7-4 chanser VIK spel 5-mot-5, dock inklusive en trippelchans.
Bra arbetsmoral inledningsvis och Komarek och Lawner jobbade fram chans för Loimaranta. Birgersson och Annborn brände varsin ok chans då VIK var vassa första 10. Kalmars första chans kom efter så länge som 11 minuter.
Diaco två heta lägen i PP, men Oschgan vass. Lawner fixade PP men ingen vidare skärpa där.
Nytt PP2 minus Gradin (bänkad som 13:e fw) och Karlsson. Lejon och Guay in istället i PP2 med Annborn, Kvist och Sjödin, vilket de välbehövligt skulle behöva lyfta.
Birgersson kämpade in puck i anfallszon och Sjögren brände chans efter fin pass Norberg, och Annborn brände dubbelchans på returen. I slutet fixade comebackande Friberg nytt PP, men rött har bättre skärpa i special teams.
ANDRA PERIODEN
Fortsatt bra inledningsvis i andra, och 1-0 VIK inför sista. Dock 10-5 chanser Kalmar som kom starkt mot slutet då VIK blev lite väl passivt.
Loimaranta ok chans direkt. Farlig styrning av pigg Sjögren. Guay fullständigt lysande framspelning till Sjödin, dock dubbelbom.
Pucktitt Kvist och Karlsson men Oschgan fortsatt briljant i kassen. Lejon lite slarvpass i anfallszon och farligt, den kedjan släpper för mycket skott bakåt, som även total Corsi visar.
Komarek styrde snyggt in 1-0 på Annborns direktskott.
Annborn dock indian och farligt bakåt. Comebackande Friberg stekt (annars solid och nyttig som vanligt på Gradins plats) och nära Kalmar. Även Norberg slarvade och ribba rött. Men Oschgan briljerade och kanske äntligen en backup av klass?
TREDJE PERIODEN
Redan i första bytet gick Komarek och Jansson bort sig högt då de chansade att vinna 50-50-puckar. Loimaranta jobbade hem men tittade bara puck och såg inte ren röd bakom sig och 1-1.
VIK fortsatte vara givmilda och ny liten groda av Annborn men Oschgan bra. Malmström missade också vid egen blå och ny farlighet. Detta då VIK tappade ödmjukhet och att söka det enkla mot ett så bra lag som Kalmar.
1-2 kom sedan Jakobsson och Guay körde på varandra och gata rött i VIK:s zon. Komarek var överlägset bäst i VIK och skapade chanser och slet defensivt, i afton var Lawner (ändå en av de bättre) och Loimaranta ganska bleka.
Guay brände god chans, och slarvade sedan i mittzon och ny farlig kontring rött. 1-3 sedan Mylläri först pinchat bort sig högt, och sedan tittade även Mylläri puck och ny fri röd.
VIK försökte hyfsat i tredje och chanserna slutade 5-6 till Kalmar i tredje.
SAMMANFATTNING
Lite ringrostigt och kanske mätt i VIK efter fem raka och en lång ledighet. Dock inledde VIK bra första 27 minuterna och då ledde VIK chanserna med 10-8.
Men något hände halvvägs in och det var mycket Kalmar sista dryga 30 av matchen, där de vann chanserna med 12-7. Detta för totalt 20-17 i chanser för Kalmar i spel 5-mot-5.
Kalmar är ett fantastiskt lagbygge sett per lönekrona. Där har VIK mycket att lära av deras sportchef som byggt något bra över tid. Detta trots att de kom från Ettan relativt nyligen, ungefär då nuvarande sportchef tillträdde…
Så Kalmar satte såklart press på VIK och det hostades upp puckar till höger och vänster. Kan ha varit säsongsrekord i turn-overs och pucktittar nästan sista 30.
Tur att Oschgan var bra och österrikaren har nu gjort två kanonmatcher i rad efter segern borta mot MoDo senast 20-åringen stod. Det var egentligen det enda riktiga ljuset på individnivå, förutom att VIK var bra första halvan och kändes då nästan som ett halvt topplag.
Komarek var alldeles för ensam att spela effektiv tvåvägshockey. Centerns slit och puckvinster i egen zon var imponerande. Resten av utespelarna var för slätstrukna för att det skulle bli poäng mot ett så bra lag som Kalmar.
Det är ju inget konstigt att det blir en reaktion efter fem raka segrar. En hockeysäsong är ett fysiskt och mentalt maraton.
För VIK kommer det handla om hur mycket man vill med denna säsong för att mentalt ladda om snabbare till match efter match för att kunna etablera sig topp-6.
Samtidigt är det lite ojämnt i lagbygget rent spets- och skicklighetsmässigt. Nu när Loimaranta, Lawner och Jakobsson för en gångs skull hade off-nights var det ingen annan som klev fram heller och producerade.
Väldigt positivt att insamlingen nu klivit över 1 miljon. Måste vara rekord på så få dagar?
Om man är kräsen och får önska skulle det nog nästan göra underverk om det på något sätt gick att trolla fram en god beprövad andrecenter.
Sjödin har växt från en redan god allroundnivå, men har trots allt nu bara gjort fyra mål på 66 matcher i VIK. Med Guays passningar skulle det kunna bli riktigt bra med någon lite mer målfarlig center där.
Då skulle Sjödin kunna bli en av seriens bästa tredjecentrar och lyfta den enheten som är lite för ofta i egen zon. Guay och Jakobsson skulle då alltså få någon offensivt mer komplett kedjekamrat som kan förvalta lägen.
Och den ojämne Max Karlsson (idag tredjecenter) skulle då kunna användas som ytter lite här och där som en joker med sitt skott och öka konkurrensen.
Men allt bygger på att VIK bibehåller ödmjukhet och hunger och inte börjar sprida och titta puck som man gjorde sista halvtimmen i Kalmar denna afton.
På totalen har dock VIK närmat sig topplagen. Det syntes ikväll då Gulsvart trots en allt mer svajig insats var med i matchen hela vägen in.
Det är ett framsteg jämfört med för en månad sedan då VIK blev avklädda på samma ort…
PUCKLIGAN
5 Benedikt Oschgan
4 Konstantin Komarek
3 Malte Sjögren
2 Svante Sjödin
1 Oscar Lawner


Låt oss i alla fall ignorera att Vimmerby och Almtuna (som knappt har råd att uttala ordet budget) efter 1/3 del av säsongen spelad ligger före respektive på samma poäng som vik, med en match mindre spelad. Låt oss också ignorera att Vimmerby förra omgången tog björklöven på bortaplan med 1-3 medans vik den här omgången förlorade med 2-10, hemma. Vad säger du Musse, låt oss blunda helt för ”poäng per lönekrona”, nu är tiden att förlänga med NJ! (För det är så 100% äkta supportrar borde agera?).
Du kan vara lugn Boblaja, han kommer inte vilja vara kvar. Det är tur att det finns såna som du Bobladder som vet och kan allt😂
Det förstod jag redan när han sa att han ville lämna innan säsongen började. Ja hellre det än miffon antar jag🙂
Att folk fortsätter swisha in sina hårt sparade pengar till det här luftslottet är helt otroligt.
Ledning tar utvisning. Ledning tar utvisning. De funkar inte mot Björklöven som tycker att viktigastesom finns är att vinna mot VIK.
30 skott 10 insläppta rätt svajigt målvakter?!
Bara att komma igen VIK .
Kalmars Sportchef vore väl ett kap för VIK att knyta till sig? Jag ser dock att han skrivit ett 6-årsavtal med Kalmar helt nyligen så det lär vara dyrt att lösa ut honom och antagligen svårt att få loss.
Är väl helt orealistiskt?
Kan vissa se en förlängning med NJ så är ingenting omöjligt. Är det någon förresten som har stämt av med Frycklund?
Apropå orealistiskt 😂😂😂
Exakt! (Jag ska väl inte behöva nämna att det var sarkastiskt och en liten känga?) 🙂
Har någon hört av sig till William Karlsson?
Vik kanske har råd att köpa ut honom med insamlingen? 🤔
Absolut. Han tjänar bara 5,9 miljoner dollar den här säsongen. Jag tror säkert det blir lätt att köpa loss honom med vår insamling 😂😂😂
Äh vafan det är väl bara att skramla ihop 58 till innan december 😂
Tyvärr är 3e kedjan med #14, #19 och #76 alldeles för svag. Rolig att kolla på, men alldeles för bleka och ineffektiva. Dags att sära på de?
Utöver det, kändes det typ som att det var endast Komarek som vann en ända tekning igår i offensiv zon. Där måste övriga centrar steppa upp rejält.
Åt det positiva måste jag lyfta Patrick Guay, utöver slarvet vid 2-1 så tyckte jag han var strålande. Skapade flera guldlägen till bland annat #46 som måste börja stänka in poäng. Dessutom känner jag mig allt mer tryggare med Oschgan i mål.
Komarek drar ifrån allt mer i puckligan. Nu puckar ner till Jakobsson på 2a plats
6 puckar*
Skulle vara väldigt bra om insamlade pengar räckte både till en riktigt bra center och en snabb spelskicklig back som kan leverera snabba uppspel. Undrar också statusen på Rosdahl? Konner han tillbaka hungrig också har vi ett lag som kan överraska stort i ett slutspel.
Vid första och tredje Kalmarmålet är det förstås stora misstag som görs men det är trots allt snabba kontringar. Men vid det andra så går det verkligen långsamt och hur då Guay tänker begriper jag inte. Är han helt oskolad i egen zon? Han åker ju åt fel håll och nästan krockar med Jakobsson som tvingas åka mot Kalmarspelaren, som ju var Guays gubbe. Men då är det förstås för sent.
Kändes som att orken tröt lite andra halvan av matchen. Då kommer de dåliga besluten. Har man tränat hårt under uppehållet?
Sen är det förstås inte bra att Loimaranta återigen gör misstag i egen zon. Vid första baklängesmålet måste han ha koll mot målet innan han går in som nummer två vid sargen.
Såg den också
Alla lag torskar i Kalmar.
Håller med om att han borde haft koll på mitten, men även Mylläri borde ha tacklat fast killen och hans klubba mot sargen så han inte så enkelt kunde leverera in passet. Återigen så petar han bara med klubban istället för att spela rejält. Det backparet var inne på två bakåt igår, skulle föredra Folin med Jansson som drar på utflykter lite som han vill.
Sen undrar jag hur länge Kalmars framgångssaga kommer fortsätta, de har 8 utlänningar i truppen. Turen med dessa förvärv brukar ta slut förr eller senare…..
Har också tänkt på att mylläri inte spelar med den fysiken han borde ha utan duttar för mkt med klubban, bättre att gå på kropp. Tycker det borde finnas någon gräns på hur många utlänningar man kan ha i sin trupp som i Schweiz där har dom väll 4 st,
Svårt med sådana regler som begränsar utlänningar pga fria rörligheten på arbetsmsrknaden inom EU (som ju Schweiz inte är medlem i). Det man kan begränsa är de utanför EU, men då kommer man till det där med dubbelpassare där man hittar amerikanens farfars, f d rumskamrats katt (obs, överdriver ”lite” här, men hoppas poängen framgår) var från italien ursprungligen och därför ger amerikanen rätt till italienskt pass för att på så vis kringå reglerna. Bättre då att ha som nu tycker jag…
Angående Mylle så har jag haft det fingret på honom förut i bloggen!! Använd kroppen fullt ut!! Han är inte rapp på grillorna ! Använd kroppen f-n!!!