Niclas Lundgren om framtiden efter åren i Växjö, Brynäs, Linköping och Malmö: ”Angående VIK så vill jag spela där men vet inte när det blir”

Niclas Lundgren är verkligen värd blomster för sina insatser i VIK. (Arkivfoto)

 

VLT skrev om Västeråssonen och landslagsmeriterade backgiganten Niclas Lundgren, 30, och att Irstakillen har haft kontakt med VIK efter att kontraktet med Växjö inte förlängts.

– Jag har haft kontakt med Niclas, sa sportchefen Patrik Zetterberg till VLT. Zäta lät allmänt positiv i övrigt i den artikeln om den tuffe defensivbacken.

Bloggen fick byta några ord med den mycket sympatiske backen vars karaktär hyllas:

– Jag är kontraktslös nu så framtiden är lite oviss som för resten av omvärlden, säger Niclas till bloggen. Så jag håller alla dörrar öppna!

– Angående VIK så vill jag spela där, men vet inte när det blir.

Vilket är ditt bästa minne från VIK-tiden, många skulle vilja se dig här igen?

– Tack så mycket för de fina orden! Bästa VIK-minnena är första matchen i A-lagströjan borta mot Borås. Sen var matcherna mot Leksand och Örebro var alltid speciella med tanke på inramning och alltid fullsatta läktare, säger Niclas avslutningsvis.

2 svar

  1. Pelle skriver:

    Vilken klass håller Lundgren nu för tiden? Han verkar ju ha svårt att få kontrakt i SHL.
    Jag tycker han skall komma hit nu i så fall. Om några år så är det inte lika intressant längre.

  2. Emme skriver:

    Att få hit Lundgren vore ju verkligent nått att hänga i julgranen! Känns kanske inte helt lätt för Z att ro i land. Men han får gärna bevisa motsatsen 👍🏻