En viktig aspekt gällande Konstantin Komarek & intressanta ord från insatt då VIK J20 fick oväntad hjälp av Troja i kampen mot Almtuna – Baby-VIK har det nästan i egna händer

PÅ BILDEN: Om Komarek planerar att använda kommande säsong för att spela till sig ett nytt kontrakt ökar nog sannolikheten för en välbehövligt vassare #67. FOTO: RUNE ÅHLÉN
Det händer inte mycket utåt i VIK gällande spelare eller tränare just nu. Men det är långt ifrån extremt att inga nyförvärv presenteras så här nästan halvägs in i april. Kolla EP.
Hursomhelst får vi titta mest på befintlig trupp och fundera på hur kvarvarande spelare kan bli bättre kommande säsong.
Då kommer vi osökt in på den så begåvade Konstantin Komarek. Österrikaren gjorde bara 21 poäng på totalt 41 matcher (8+13) med -14 som troligen en av de dyraste allsvenskarna genom tiderna gällande poäng/lönekrona. Den säsongen var en av de större flopparna sett till förväntningar på länge i VIK.
Frågan är vad om talar för att Komarek blir bättre kommande säsong? Forwarden fyller 33 i november och risken är stor att #67 är på ett sluttande plan. Som de flesta i den åldern, kanske särskilt Komarek efter många skador och smällar.
Den stora frågan är hur Komareks framtidsplaner ser ut på längre sikt. Siktas det på att detta är sista säsongen lär inte motivationen var lika hög som om Komarek ser kommande säsong som en chans att spela till sig ett nytt stort kontrakt.
Så redan nu grundläggs nog mycket hur dedikerat Komarek kommer träna inför kommande säsong; om han siktar på att jobba till sig ett nytt kontrakt eller kanske lite mer runda av karriären bara.
***
Troja lyckades lugga Almtuna på en poäng i det negativa J20-kvalet på fredagskvällen. Därmed ser tabellen lite bättre ut inför avslutningen för VIK:
VIK har sex plusmål mot Almtuna och samma poäng. Gulsvart möter just Troja borta på söndag.
Om VIK tar tre poäng via uddamålet i Ljungby (som man slog med hela 6-1 hemma) måste AIS vinna med åtta mål borta mot defensivstarka Växjö på lördagen.
Redan klara Växjö kan också bli en räddningsplanka om de bara tar en poäng på sina två som är kvar.
***
När jag på X ifrågasatte värdet av att ha ett svagt J20 som kostar runt 1-2 miljoner per år fick jag detta från en insatt i klubben:
– Att åka ur J20 Nationell till J20 Regional vore en katastrof för klubben. Vi kommer inte kunna ha en enda spelare som går att använda i HA. Vi kommer att tappa ännu fler av våra egna västeråsare från juniorverksamheten.
– Karlskoga har försökt att gå upp i 10 år utan att lyckas. BIK har heller inte lyft upp någon spelare från sitt J-20 på lika många år, och kanske har de lite saknat den bredden som vassa egna juniorer kan ge för att orka hela vägen i ett slutspel.
– Det kommer knappt gå att låta J20 Regional-killar att träna med A-laget. Så med andra ord kommer det att kosta klubben mer än vad folk tror att man spar.
– Tyvärr är det vår dåliga A-lagsverksamhet som har skapat problemet i J-20. Två år i rad har tränare ryckts från J-20 utan att det har funnits en plan att ersätta. Bedrövligt enligt mig.
– Förstår inte hur folk kan tror att vår risiga verksamhet i A-laget skulle må bättre av att ha ett juniorlag i en sämre serie.
– Vi i VIK behöver bli mer enade överlag. Tydligare linjer, känns som att för många petar i saker som inte är deras arbetsområde.
– Vi måste bestämma vad vi ska ha för identitet. Nu är vi inte någonting. Styrelsen skulle kunna se mer till helheten, som är större än bara A-laget.
***
En sådan egen junior som Viktor Pennerborn kom trots allt in och gjorde det bra i slutspelet då både Malmström och Folin skadades. Den juniorbredden kan vara bra att ha. Och kanske är just Pennerborn redo att bli nästa så efterlängtade juniorstjärna i VIK.
Och hade VIK skött sina kort lite bättre, efterklokt men ändå, hade en sådan egen junior som Hugo Lejon kunnat göra sina mål här istället för i BIK. Men VIK-ledningen gjorde nog samma misstag som mig gällande att lägga för stor vikt på Lejons svaga negativa J20-kval våren 2024.
Plus: Gustaf Kangas hade garanterat gjort det bättre än Gian-Marco H…
Såg precis att J20 blir kvar i Elit.
Mycket tack vare energiknippet Noah Wolf som leder målligan, poängligan och tvåa i +/- tabellen.
Med 6+3 på 7 matcher så har han noterats för fler poäng än Pennerborn, Pantzare, Marcelius och Rix…tillsammans.
Vore väl vansinne att inte signa Wolf till A-laget? Skille vara ett energitillskott med sin skridskoåkning, snabbhet och fysiska spelstil. En spelare som alltid ger järnet och som sett bra ut i sina framträdanden i A-laget. En assist, men många Stolpskott, ribbskott Har intressant utveckling
Oavsett Komarek tänker måste man kunna förvänta sig mer kommande säsong. Bara att titta på ”gamlingarna” i Djurgården. Den snabbhet som avtar lite m åren ska kunna kompenseras m rutin. Kanske ska inte vara den förväntade härföraren? Kanske lira i andralinan och användas mer i pp? Skulle vara guld om budgeten tillät 2-3 vassa transplanterade och övriga platser m toppspelare från ettan. Vi får nog ta en ny 23årssatsing m de förändringar Juborg aviserat. Fungerar det kommer garanterat mer publik och välvilliga sponsorer. Superskönt att läsa att J20 är klara. Helhetsperspektiv inte bara på A-laget utan även J18 och J20 så får vi tillbaka tron på hockeyn i stan igen. Behövs 5-8 spelare m Vikhjärta igen.
Växjö slog precis Almtuna med 5-1 vilket gör att J20’s sista match blir betydelselös och J20 är därmed klara för Elit!
Så jävla fint rent ut sagt!
Komarek måste ha spelat skadad med stora problem. Han ”brann inte av” en enda gång i båset som han gjorde första säsongen efter ett dåligt byte. Insåg nog att han inte kunde prestera bättre efter förutsättningarna och blev inte ens arg.
Jag både hoppas och tror att Komarek kommer få ut mer av sitt spel under en bättre rutinerad tränare som har en spelplan som spelarna tror på. Han är en toppspelare och så pass profesionell att han alltid kommer ge 100procent även om det är hans sista år! Jag menar gå från 50poäng förra säsongen +4 till 21 poäng -12 denna säsong säger en hel del om coachingen! Han såg väldigt frustrerad ut att han inte fick ut sitt spel ordentligt! Jag har inte gett upp att han kommer kunna komma upp till sina 50 poäng denna säsong om han får rätt förutsättningar
Så som läget är nu kanske VIK bör vända på steken och satsa mer på J20. Ta in extra stor trupp i J20 och lufta spelare oftare i A-laget. Satsa på att utveckla spelare. Att komma topp 7-8 får bli en målsättning, topp 10 som godkänt.
Vad tycker du om Njs uttalande? Alltså på riktigt.. har vi inte högre krav än detta?? Han fick X antal miljoner extra och misslyckades totalt! Resten om att vi är så kräsna mm skapar ju inte direkt bättre band med klubben!! Jag fattar att vi inte kan sparka honom nu med hans lön mm men detta skadar ju verkligen klubben!!
Alla försöker vi väl försvara vårt eget skinn här i världen, det är väl mänskligt. Tror man landat i att typ den miljon det kostar att köpa ut nu gör mer nytta i truppen, men visst går det att ifrågsätta.
Jag kan ändå uppskatta att man ”sitter ner i båten” och låter Juborg ta kommandot över föreningen.
Istället för att sparka NJ nu kan man entlediga honom i december/januari när 26/27 år trupp ska byggas. Då kan ”rätt” sportchef börja bygga det laget. Att sparka NJ just nu leder antingen till att Juborg får göra hans jobb eller att vi får panikvärva in en ny sportchef innan klubben har bestämt vilka grundpelare man ska stå på. Så många spelare än ändå inte värvas och jag gissar att 2-3 blir nordamerikaner och det är NJ ändå duktig på.
Vill vi ha en röd tråd genom föreningen kan man inte panikvärva in folk till ledande roller runt laget.
Jag tycker alltså att man ska byta ut NJ men agerar rätt i att göra det vid rätt tillfälle och inte i någon sorts panik.
Undrar hur man skulle tänka om NJ om VIK gick till final nästa säsong. Stanna eller bort?
Då vänder vindarna som vanligt